Proč psa s PP

Autor: Lenka Gasperotti (Nemnožíme psy)

Kolik vlastně stojí?

Pokud uvažujete o koupi pejska určitě se krom důležitého rozhodnutí jakou rasu a pohlaví dostanete i k rozhodnutí jestli psa bez PP nebo s PP. Tedy s průkazem původu nebo bez něj.U pejsků bez PP najdete spoustu hezkých pohádek o tom, proč zrovna on nemá papíry. Takovou osvědčenou je, že by fenka aspoň jednou za život měla mít štěňata. A oni ji přece kvůli tomu jednomu vrhu nebudou uchovňovat. Bohužel ani porod nezabrání rakovině mléčných žláz či pyometře. Mnohem účinnější je nechat fenu co nejdříve vykastrovat. Další hezkou lží je, že jich bylo ve vrhu moc a ti poslední nedostali papíry. Ovšem průkaz původu musí ve vrhu dostat každé štěně – dokonce i to nestandardní. Tedy kdyby se například ve vrhu černých štěňátek narodil bílý pejsek, u plemene které být bílé nemůže, tak i ten má nárok na průkaz původu. Průkaz původu je totiž dokladem o tom, jaké má štěně rodiče a prarodiče a tedy že je čistokrevné. Jak na tom ti byli zdravotně, jaké měli úspěchy.Pejsek bez PP i může vypadat úplně stejně jako hafan s PP ovšem to ještě neznamená, že oba rodiče byli stejného plemene. A i když vypadá jako plemeno co jste si koupili, tak se tak nemusí vždy chovat.Dobrá, asi největší faktor při koupi štěněte hrají finance. Pořizovací náklady bývají sice tou nejmenší sumičkou, kterou do pejska celkově za jeho život investujete. Bohužel pro mnohé položkou směrodatnou…Tak se tedy pojďme podívat za co vlastně platíte... (Osobně mám border kolii, takže zkusím uvést příklad na tomto plemeni)

 

 

Psi bez PP

Cena štěněte na internetu 4-5 tisíc Kč

Chovatel investuje na jedno štěně:

-Očkování a odčervení cca 400,-Kč

-Strava pejska u chovatele cca 300,-Kč

-Náklady celkem 700,-K

Nic víc obvykle chovatel nenabízí ani víc nabízet nemusí. Za nic víc obvykle ani neplatí. Krytí je obvykle zdarma nebo za symbolickou cenu – záleží, jak se spolu obě strany dohodnou.

Takže chovatel zaplatil 700,-Kč a dostal řekněme 5 000,-Kč. Chovatelovy náklady jsou 14% z celkové ceny štěněte. Celkový výdělek je z jednoho štěněte okolo 4 300,-Kč.

 

 

Psi s PP

Tady záleží na hodně faktorech, podle kterých se odvíjí následná cena i náklady.Cena štěněte na internetu 10 tisíc KčVýslednou cenu může ovlivnit po jak kvalitních rodičích štěně je, jestli se jedná o zahraniční krytí atd.

Chovatel investuje do jednoho štěněte:

1) Náklady spojené s uchovněním fen

-Vyšetření DKK 2 500,-Kč (Je povinné pro chovné psy a vylučuje z chovu jedince, kteří přenáší špatně vyvinutou kloubní hlavici a s tím i bolesti při pohybu. Většina chovatelů ovšem nechá rentgenovat i lokty a ramena. Takže je celkové vyšetření vyjde asi o 700,-Kč dráž (3 200,-Kč)

-PRA 560,-Kč (Progressive Retinal Atrophy opět povinné vyšetření u chovných psů. Snaží se zajistit, aby psi v dospělosti neoslepli. Protože se sítnice oka mění, tak je nutné vyšetření u psa co dva roky a u feny jednou za tři roky zopakovat.) - pozn. u HW se nevyšetřuje

-CEA 3 600,-Kč (Obdoba PRA – tedy rovněž nemoc související se slepotou psa. Nutné aby aspoň jeden z rodičů měl toto genetické vyšetření a neměl gen tuto vadu přenášející. Pokud mají vyšetření oba rodiče a ani jeden z nich není nemocen nebo vadu nepřenáší, tak u štěňat již toto vyšetření dělat nemusíte.)- pozn. u HW se nevyšetřuje

-TNS 1 400,-Kč (Dědičná neutropénie jedná se o selhání imunitního systému. Štěně s touhle vadou se obvykle nedožije dospělosti. Dospělý pes však může tuto nemoc přenášet na potomstvo, takže genetické vyšetření na absenci chybného genu musí mít aspoň jeden z rodičů. Platí tedy to co u CEA. Ovšem jako u CEA je lepší, když jsou vyšetřeni oba rodiče.)- pozn. u HW se nevyšetřuje

-Bonitace 1 500,-Kč (Bonitaci musí podstoupit každý jedinec, který jde do chovu. Na ní se posoudí povaha a také se zjistí, jestli nemá nějaké exteriérové vady, které by ho z chovu vyloučili. Výsledná cena se pak liší podle toho, jestli jste členi klubu nebo ne (členi platí pouze 200,-Kč, ale musí ročně zaplatit 500,-Kč členský poplatek)

2) Náklady spojené s chovem štěňat

Fena může mít štěňata nejdříve v 18 měsících (běžnou praxí je ovšem krytí až mezi 2-3 rokem) a to pouze jednou za rok (hárá se dvakrát do roka). V chovu psů bez PP žádná tato omezení nenajdete.

-Založení chovatelské stanice 2 000,-Kč (CHS dává pejskovi „příjmení“ a pomáhá pejska v chovu identifikovat. Bez chovatelské stanice nemůžete mít vrh s PP. Ovšem můžete chovat pod cizí chovatelskou stanicí (pokud vlastní nemáte), ale již nebudete uveden jako chovatel v průkazu původu štěňátek.)

-Krycí list 500,-Kč (Cena se opět liší, jestli jste členem klubu nebo ne. Taky na jak dlouho ho chcete vystavit. Píše se do něj otec a matka budoucích štěňátek a samozřejmě datum krytí. Oba rodiče musí být nejprve schváleni poradcem chovu. Ten hlídá, aby neměli štěňata úzce příbuzní psi, nebo psi nesoucí nějakou vadu, která by štěňata vyloučila z chovu.)

-Krytí cca 15 000,-Kč (Záleží dle kvality krycího psa. Ten musí mít povinná vyšetření a být zbonitován (což ho bude stát zhruba 9 560,-Kč). Chovatel může dokonce s majitelem krycího psa sepsat smlouvu, ve které řeší například, co když fena nebude mít štěňata. Fena vždy jede za psem a to často i do zahraničí.)

-Průkaz původu 180,-Kč (Ten musí chovatel vystavit pro každé živé štěně. Tedy i pro to s vadami, které ho vyřazují z chovu (nikdy nemůže mít papírové potomstvo). Cena je pro jedno štěně. A pokud štěňátko půjde do zahraničí, tak si chovatel připlatí 300,-Kč.

-Čipování a petpass cca 600,-Kč (Pro identifikaci zvířete musí být každé štěně buď čipováno nebo tetováno. Tím se zajišťuje, že nedojde k záměně štěňat atd. Při čipování může chovatel zakoupit štěněti petpass.Ten funguje jako očkovací průkaz a zároveň dovoluje štěněti vycestovat do zahraničí.)

-Odčervení a očkování cca 400,-Kč

-Strava pejska u chovatele cca 300,-Kč

-Náklady celkem 28 540,-Kč

Samozřejmě, že chovatel může zaplatit méně, pokud může použít levnější variantu. Ale v cenách nejsou započteny náklady za benzín – na všechna ta vyšetření a bonitace se musíte nějak dopravit. Rovněž poštovné – protože všechny dokumenty a žádosti musíte poslat, nejlépe doporučeně. Ubytování když jedete na krytí (doporučuje se krytí následující den zopakovat) atd. Takže chovatel ve skutečnosti zaplatí ještě mnohem více…

 

Jak by to asi vypadalo, kdyby měl tento chovatel uvažovat stejně jako chovatel psa bez PP? Tedy aby mu náklady činili 14% z ceny? Musel by za tohle konkrétní štěně požadovat 203 857,-Kč. Hezká sumička, nemyslíte? Jinými slovy chovateli se vložené náklady vrátí, až pokud se mu narodí minimálně čtyři štěňata (náklady 32 980,-Kč) a pak si může výskat, protože mu zbude celých 7 020,-Kč (mimochodem chovatel psa bez PP si za stejný počet štěňat již vydělal 4x5 tis. – 4x700 = 17 200,-Kč). Ale všichni víme jak je matička příroda vrtkavá a může se narodit jen jeden pejsek či mnohem větší sumu dá nakonec ještě za veterináře, pokud je porod obtížnější.

 

 

Stále si tedy ještě myslíte, že chovatelé psů bez PP to dělají z lásky? Myslíte si, že čistě omylem se setkali dva jedinci s PP a náhodou rok co rok? Jste spokojení, že na Vás takhle někdo vydělává? Ano, chovatelům psů bez PP se to hezky vyplatí, protože Vy to dovolíte. Zkuste se jich někdy zeptat, proč je to štěňátko tak drahé, když do něj tak málo investovali. Proč platíme tolik za něco co má mnohem nižší hodnotu? Přitom štěňátko z útulku nebo křížence by Vás stál mnohem méně a přitom udělá stejnou radost.Nebo se zeptejte chovatele psů s PP, proč za štěňátko chce tak málo, když jeho skutečná cena je o tolik vyšší…